Arama :

 
Ziyaretçi Defteri Tavsiye Et Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

26 Ocak 2021 Salı 14:01    

 Ziyaretçi Sayısı
Online :  1 kişi
Bugün :  131 kişi
Toplam :  970419 kişi
Online Üyeler
ve 1 ziyaretçi
On yılını doldurmuşlar polisler, askerliğini yapmış sayılacak...
 Reklam
Polise askerlik yok!
05 Şubat 2011 Cumartesi 09:43
On yılını doldurmuşlar polisler, askerliğini yapmış sayılacak...

 

Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini yapmış sayılmasını öngören tasarı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunan ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile mezun olup göreve başlamak kaydıyla polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olanlar ve bu kurumların giriş sınavlarını kazanmış olanlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların askere celp ve sevk işlemleri ertelenecek.

Bu yükümlülerden Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu yükümlüler ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından Milli Savunma Bakanlığına gönderilerek nüfus kayıtlarına işlenmesi sağlanacak.

Yasaya göre, 10 yıllık sürenin başlangıcında, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarih esas olacak. 10 yıllık süre tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılan veya başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, genel hükümlere göre askerlik hizmetini yerine getirecek.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, bu kapsama giren personelden, halen askerlik hizmetlerini yerine getirmekte olanların, askerlik hizmetleri durdurularak terhis edilecek ve görevlerine iade edilecek.

Yasa, yurt dışında görev yapan veya eğitimini yurt dışında sürdüren polisleri de kapsayacak. Düzenleme kapsamına giren polisler hakkındaki yoklama kaçağı ve bakaya gibi suçlardan adli takibat yapılamayacak, başlatılan tahkikatlar da durdurulacak.

''SEÇİM RÜŞVETİ DEĞİL''

Tasarı üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polis memurlarının güvenlik konusunda uzun bir eğitim aldığını ve ömür boyu güvenlik hizmeti yaptıklarını söyledi. Atalay, üniformalı ve silahlı olarak çalışan polis memurlarının, zaten askerlik görevine benzer bir görevi icra ettiklerini dile getirdi.

Hiçbir Avrupa ülkesinde polis memurlarının ayrıca askerlik yapmadığını belirten Atalay, şöyle devam etti:

''Çünkü zaten benzer güvenlik hizmeti yapıyorlar. Polislik mesleğini bu kapsamda ne kaymakamlık ne savcılık ne diğer meslek alanları mukayese edemeyiz. Bazen 'Yarın doktorlar ya da başka meslek grupları da aynı hakkı isterse' diye soruluyor. Onlar için de tabii neticede düzenlemeler yapılabilir. Hangi vatandaşımızın nasıl askerlik yapacağı, kanunla düzenlenir. Bu da Parlamentomuzun yetkisindedir. Ama bizim tasarımızda haklı gerekçemiz var. Diğer meslek gruplarıyla mukayese edilemeyecek şekilde bir haklılık var.

Bu düzenleme polis teşkilatımıza ciddi bir destek verecek. Bu, seçim rüşveti falan değil. Yıllardır üzerinde çalıştığımız bir konudur. Bu konuda Sayın Başbakanımızın özel ilgisi ve Sayın Genelkurmay Başkanımızın özel katkısı oldu. İkisine de teşekkür ediyorum.''

Bakan Atalay, polis memurlarının bu düzenlemeden yararlanabilmesi için meslekte en az 10 yılı doldurma şartını getirmelerinin nedeninin, konunun istismar edilmesinin önüne geçmek olduğunu ifade etti. Atalay, polisliğin, askerlikten kurtulmak için meslek tercihi olmasın diye böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Bakan Atalay, daha önce askerlik görevini yapmış olan polis memurlarının askerlikteki süresinin rütbe terfisinde değerlendirildiğini, dolayısıyla bunun ücrete de yansıdığını söyledi.

Atalay, polisin il ve ilçe belediye sınırları içinde, jandarmanın ise bu sınırların dışında kalan bölgede görev yaptığını ifade etti. Ancak 2 yıl önce yeni bir düzenleme yaptıklarını anımsatan Atalay, bu düzenlemeye göre, valilerin, güvenlik yöneticileri ile görüşerek, gerekli gördüğü durumlarda, il ve ilçe sınırları içinde jandarmayı, bu sınırlar dışında polisi görevlendirebileceğini kaydetti.

Polis teşkilatının çalışma şartlarının eskiye göre daha iyi olduğunu belirten Atalay, mevcut eksiklikleri gidermek için de çalıştıklarını bildirdi. Atalay, ''Ama bugün askerlikle ilgili yapılan düzenleme, Meclisin polis teşkilatına önemli hediyesidir. Bu köklü bir karardır'' dedi.

Atalay başka bir soruyu yanıtlarken, bekçilerin de emniyet hizmeti sınıfı içinde olduklarını ancak askerliğini yapmayan bekçi bulunmadığını söyledi.

TEK TİP ASKERLİK

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de tek tip askerlik konusunun tasarı haline ulaşamadığını, çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Gönül, tek tip askerlik konusunun henüz Bakanlar Kurulu tasarısı haline ulaşamadığını, çalışmaların devam ettiğini belirterek, polislerle ilgili konunun da son şeklini alıncaya kadar bir çok aşamadan geçtiğini belirtti.

Gönül, bedelli askerlikle ilgili soruya karşılık, ''Bedelli askerlik ile konunun alakası yoktur ve şu anda gündemimizde de yoktur'' dedi.

Tasarının yasalaşmasının ardından, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Pazartesi günü saat 14.00'da toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Kaynak Habertürk Gazetesi


Bu Haber Toplam 2913 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Yozgat Dondu
Yozgat Dondu

Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep
Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep

Yozgatta Jandarma Broşür ile..
Yozgatta Jandarma Broşür ile..

Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti
Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti

Yozgat Bozok Üniversitesinden....
Yozgat Bozok Üniversitesinden....

Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!
Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!

Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...
Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...

Esnaf Kredi Faizleri Arttı
Esnaf Kredi Faizleri Arttı

iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor
iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor

Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.
Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.

  Resim Galerisinden
Yozgat Resimleri


Resimlerle Akdağmadeni

 
 Yazarlar
Ahmet Hakan ÇOŞKUN HÜRRİYET GAZETESİ
Öcü yazısı
Av.Ruhi BACANLI YOZGAT HABER GAZETESİ
DEMOKRASİ VE PARTİLER
Metin Özkan GÜNEŞ GAZETESİ
Şehitleri özümsemek!
MUSTAFA ERANIL
YUNUS PEHLİVAN’DAN ‘özel’ TEHDİT
Nesrin MASARİFOĞLU YOZGAT GAZETESİ
Türkiyede sadece iki örnek: biri Pamukkale, diğeri
Osman Hakan KİRACI YOZGAT GAZETESİ
YUSUF KENAN YILMAZ'I RAHMETLE ANIYORUZ...
Osman KARACA SÜRMELİ HABER GAZETESİ
YOZGAT’IN GELECEĞİ “SORGUN’A BAĞLI
Rıfat ÇAKIR İLERİ GAZETESİ
BİZİM KÖYDE KADIN HAKLARI
Salim TAŞÇI İLERİ GAZETESİ
DAİRE ALIRKEN YANMAYIN TAPUNUZU KAPTIRMAYIN
Sürur ÖZTÜRK YOZGAT MUHABİR GAZETESİ
Sadir Durmaz araştırma önergesi vermedi mi?
Taha AKYOL HÜRRİYET GAZETESİ
En kötüsü...
TARIK YILMAZ İLERİ GAZETESİ
Canın sağolsun
İnan SOYER YOZGAT YENİGÜN GAZETESİ
Yozgatlıyız, pek şanlıyız 8 isim geçti, 5’i toprak
İsmail KÜÇÜKKAYA AKŞAM GAZETESİ
Zekeriya Öz'den Hilmi Özkök yorumu: 'O demokrasi k
Şahin ÖZMEN İLERİ GAZETESİ
Yeni Sezona Doğru
   Tüm Yazarlar
 
Bilgi Bankası Kayıt Formu
Reklam verebilirsiniz.İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
İletişim: +90 212 562 66 66  |  Faks: +90 212 654 87 88  |  Destek: info@yozgat.org.tr
Sayfa Üretimi: 0.0864  | Teknik Destek: Cizginet
Haberler artık Outlook'ta

 

Kapat !