Arama :

 
Ziyaretçi Defteri Tavsiye Et Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

16 Ocak 2021 Cumartesi 09:39    

 Ziyaretçi Sayısı
Online :  1 kişi
Bugün :  104 kişi
Toplam :  968384 kişi
Online Üyeler
ve 1 ziyaretçi
Sorgun, proje yarışmasında Türkiye birincisi oldu
 Reklam
Sorgun Türkiye 1. oldu Proje yarışmasında
02 Nisan 2010 Cuma 11:49
Sorgun, proje yarışmasında Türkiye birincisi oldu

Sorgun Belediyesi, AK Parti tarafından “Yerel Yönetimler Sempozyumu” dâhilinde Ankara’da düzenlenen “Sosyal Belediyecilik” konulu proje yarışmasında “İlçe Belediyeleri” kategorisinde birincilik ödülüne lâyık bulundu.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer de, “Kadın Girişimcileri Güçlendirme Projesi” ile, İl Belediye Başkanları kategorisinde “Jüri Özel Ödülü”ne lâyık görüldü.

“Jeotermal Enerji İle Tam Otomasyonlu Kentsel Isıtma, Termal- Sağlık Turizmi ve Sera Projesi” ile kendi kategorisinde Türkiye birinciliğini elde eden Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, düzenlenen törende ödülünü AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Ahmet Şimşek Milletvekilliğine aday olacak mı?

Türkiye birinciliğini elde eden Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, projeyi Sorgun’da partililere de anlattı.

Sorgun Büyük Termal Tesisleri’nde verilen yemeğin davetlilerinden Sorgun Selâm Gazetesi yazarı Durali Doğan, yazısında Başkan Şimşek’in Yozgat’ın dört milletvekilinden birisi olabileceği temennisini dile getirdi.

Doğan, “Sayın Başkanın vekil olmaması için bir sebep yok. / Bu vesileyle AK Parti Sorgun’dan vekil çıkaramamanın da ezikliğini 2011 seçimlerinde üzerinden atacaktır” diye yazdı.

AK Partili Belediyelerin proje yarışması

Ankara’da “Yerel Yönetimler Sempozyumu” dâhilinde AK Parti Belediyeleri arasında düzenlenen “Sosyal Belediyecilik” konulu yarışmada ödüle lâyık görülen belediyeler belli oldu.

Ankara, İstanbul, Konya ve Gaziantep Büyükşehir belediyeleri, Yozgat, Denizli, Bingöl ve Adıyaman İl Belediyeleri, Odunpazarı, Üsküdar, Esenler, Kâğıthane, Eyüp, Bahçelievler, Şahinbey, Altındağ ve Derince ‘Büyükşehir’ ilçe belediyeleri, Sorgun, Turgutlu, Polatlı ve Havza ilçe belediyeleri, sosyal belediyecilik projeleri yarışmasında 105 belediye arasından seçilerek ödüle lâyık görüldü.

Ödüle layık görülen belediyeler ve projeleri şöyle:

Büyükşehir Belediyeleri

Ankara: İ. Melih Gökçek - Sosyal Gelişim Projesi (Çocuk Meclisi, Aile Yaşam Merkezi, Alo Diyaliz)

Konya: Tahir Akyürek - Sosyal Doku Haritası ve Sosyal Sorumluluk
Gaziantep: Asım Güzelbey - Risk Altındaki Madde Bağımlılarının Rehabilitasyonu

Jüri Özel Ödülü

İstanbul: Kadir Topbaş - Yaşam Evleri

İl Belediyeleri Belediye Başkanları

Denizli: Nihat Zeybekçi - Genç Denizli
Bingöl: Serdar Atalay - Sosyal Destek Programı
Adıyaman: M. Necip Büyükaslan - Taziye ve Kültür Evleri

Jüri Özel Ödülü

Yozgat: Yusuf Başer - Kadın Girişimcileri Güçlendirme

Büyükşehir İlçe Belediyeleri

Odunpazarı: Burhan Sakallı - Paylaşım Merkezi
Üsküdar: Mustafa Kara - Toplumsal Gelişim Merkezi
Esenler: M.Tevfik Göksu - Edim
Kağıthane: Fazlı Kılıç - Hipoterapi
Eyüp: İsmail Kavuncu - Down Sendromlu ve Mental Gençler İçin Sosyal Sorumluluk
Bahçelievler: Osman Develioğlu - Kronik Psikotik Hastaları İzleme Rehabilitasyon Merkezi
Şahinbey: Mehmet Tahmazoğlu E-nikah
Altındağ: Veysel Tiryaki - Hanımlar Eğitim Kültür Merkezi

Jüri Özel Ödülü

Derince Dr. Aziz Alemdar - Hoşgeldin Bebek

İlçe Belediyeleri

Sorgun: Ahmet Şimşek - Tam Otomasyonlu Jeotermal
Turgutlu: Serhat Orhan - Irlamaz Kültür ve Spor Vadisi
Polatlı: Yakup Çelik - Sağlıklı Aile

Jüri Özel Ödülü

Havza: Murat İkiz - Akıllı Park

Başkan Şimşek, projeyi partililere de anlattı

“Jeotermal Enerji İle Tam Otomasyonlu Kentsel Isıtma, Termal - Sağlık Turizmi ve Sera Projesi” ile kendi kategorisinde Türkiye birinciliğini elde eden Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, projeyi Sorgun’da partililere de anlattı.

Ahmet Şimşek, Sorgun Büyük Termal Tesisleri’nde verdiği yemekte, Sorgun’a ödül getiren proje ve belediye çalışmaları hakkında slayt gösterimi eşliğinde bilgi verdi.

Başkan Şimşek, “Projeler değerlendirilirken, vatandaşın bundan nasıl yararlandığı, dışarı döviz gidip gitmediği, kullanım kolaylıkları ve buna benzer bir çok kıstas göz önüne alınıyor. Bizler de aranan kıstasların pek çoğunu hazırladığımız bu proje ile yerine getirdik, birincilik ödülüne layık görüldük” dedi.

Yemeğe AK Parti Sorgun İlçe Başkanı Oktay Rıfat Yılmaz, İl Genel Meclis Üyeleri, partililer ve basın mensupları katıldı.

Yemeğin davetlilerinden Sorgun Selâm Gazetesi yazarı Durali Doğan, Sorgun Belediyesi’ne birincilik ödülü getiren projeyi, “Sorgun Belediyesi’ne verilen ödü ne anlama geliyor?” başlıklı yazısında değerlendirdi. Doğan, Başkan Şimşek’in Yozgat’ın dört milletvekilinden birisi olabileceği temennisini dile getirirken, “Sayın Başkanın vekil olmaması için bir sebep yok. / Bu vesileyle AK Parti Sorgun’dan vekil çıkaramamanın da ezikliğini 2011 seçimlerinde üzerinden atacaktır” diye yazdı.

İşte Durali Doğan’ın o yazısı:

Sorgun Belediyesi’ne verilen ödü ne anlama geliyor?

Sorgun Belediyesi, “Jeotermal Enerji İle Tam Otomasyonlu Kentsel Isıtma, Termal- Sağlık Turizmi ve Sera Projesi” ile Türkiye’de tüm ilçeler arasında birinci oldu.

Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, “Sosyal Belediyecilik” konulu proje yarışmasında birincilik ödülünden duyduğu sevinci yemekte partililerle paylaştı. Yemeğe davetli olarak ben de katıldım.

Ödülün verdiği sevinç

Birincilik ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Ödül getiren 1500 konutluk “Jeotermal Enerji İle Tam Otomasyonlu Kentsel Isıtma, Termal-Sağlık Turizmi Projesi”ydi. Başkan, önce projeyi anlattı davetlilere.

Jeotermal projesini ilk defa kendilerinin yaptığını, projede en üst teknolojinin uygulandığını, ilçede uzun yıllar verimsiz ve kontrolsüz bir şekilde kullanılan jeotermal kaynakların hizmete sunulduğunu vurguladı. “Örneği meydanda. Jeotermal enerjiyle ısınan Beğendik’te oturan vatandaşlarımız çok rahat. Daha az hastalanıyorlar, daha az para ile ısınıyorlar, hayat standartları yükseldi. Hava kirliliği yok. Mülkleri kıymetlendi.” dedi.

Ödülün geçmişi

Söyledikleri doğru idi. Sorgun’a ödül getiren ve en az Başkan Şimşek kadar tüm Sorgunluları sevindiren bu ödülün bir de geçmişi vardı.

Sorgun’da sıcak su çok siyaset malzemesi yapılmıştı. Bazı siyasetçiler ısıtmada kullanılalabilecek sıcak su olmadığını söylerken, bazıları sıcak suya önemle dikkat çektiler. Bunların başında Sayın Şimşek geliyordu.

2005 yılında vurulan kuyulardan sıcak suyun fışkırdığı o sıcak günü hatırlıyorum. Her Sorgun’lunun görmesi gereken güzel bir manzara ile karşılaştık. Gerçekten çok heyecan duyduk. Anlatılan masallar, dilden dile nakledilen efsaneler gerçek oluyordu.

Efsaneler gerçek oldu

Bu efsaneleri sadece anlatmakla anlayamıyoruz, yorumlamak da gerekiyor. Bunu iyi yorumlayan idareciler de böyle mutlu bir tabloyla karşılaşıyor.

Efsaneler bize bazı sırları işaret ediyor.

Türklere Anadolu’nun kapılarını açan 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra akın akın Anadolu’ya gelen Alperenler buraları yurt tutmuşlar. Anadolu’yu Türkleştirmişler ve İslâmlaştırmışlar. Bunların başında Ahmet Yesevî’nin halifelerinden Emirci Sultan gelir. Ayrıca bu bölgeye Halil Baba, Durali Baba ve Bedir Baba da gelerek bu bölgeye yerleşirler. Bu alperenlerin aynı zamanda Selçuklu komutanlarından olduğu da rivayet edilir. Halil Baba, Halil Baba tepesinde, Durali Baba’da Duralidayılı Köyü’nde, Bedir Baba da kaplıcaların olduğu mevkiye gelerek asasını vurur ve burada kalır. Asasını vurduğu yerden sıcak su fışkırır.

Asırlar sonra Bedir Baba asasını vurdu ve Mavera’dan gelen tok sesiyle dedi ki:

“İşte size sıcak su. Bu suyla da ısının!”

İlk adım atıldı

Bu yolda ilk somut adım Başkan Şimşek zamanında atılarak Temmuz 2005’te Sorgun Belediyesi, İl Özel idare’den sıcak suyun 25 yıl kullanımını devraldı.

Halkın istifadesine sunulan böyle farklı projeler hayata geçirilirken idarecilere ödül kazandırdığı gibi, bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

İhaleyi alamayan firma idare hakkında söylemediğini, etmediği iftirayı bırakmıyor. Neticede güzel hizmetlerden halkımız yararlanıyor.

Yaz kış sıcak

Ben 3 yıldır Beğendik’te oturuyorum. Gerçekten Beğendik’te oturmaktan çok memnunuz. Sıcak, keyifli bir kış geçirdiğimiz gibi, 24 saat evimizden sıcak su eksik olmuyor.

Yeri gelmişken söylemeliyim. Sayın Başkanımızdan Beğendik sakinleri olarak isteklerimiz de olacak:

Sorgun Belediyesi’ne ödül getiren bu projenin uygulandığı Beğendik’in diğer sorunlarının da halledilmesi lâzım. Yol, kaldırım, çevre düzenlemesi, park ihtiyaçlarının giderilerek, Belediyenin bu ödülün karşılığı olarak Beğendik’i, mevcut sorunlarını gidererek ödüllendirmesini bekliyoruz.

Sorun olmasın

Bu vesileyle sıcak su konusunda bir endişemi de dillendirmek istiyorum. Şu günlerde Sarıkaya ilçesinde sıcak suyla ısınmada problem yaşanıyor. İleriki günlerde böyle bir sorun bizde de yaşanır mı?! ‘Neden?’ derseniz; devamlı olarak sıcak su kaynaklı ilçemize yatırımcı davet ediliyor. Yapılan yeni yatırımlar, yapılacak olan seralara sıcak su kâfi gelir mi? Bunun hesabı iyi yapılmalıdır. Yoksa ilçemize yapılacak yatırımlara karşı değiliz.

Önemli hizmet yaptı

Sayın Şimşek, göreve geldiği günden beri ilçemize - eksikleri olsa da - önemli hizmetler yaptı, yapmaya da çalışıyor. Yol, su, kanalizasyon ve diğer sosyal amaçlı hizmetler gibi. Bu hizmetlerin başında da sıcak su projesi geliyor.

Akşamki yemekte Sayın Başkanın konuşmasını dikkatle dinledim. Konuşmasının satır aralarında partililere önemli mesajlar da verdi.

Sizleri mahcup etmedim

“Sizleri mahcup etmedim, bundan sonra da mahcup etmeyeceğim” sözleriyle partililerine güven veriyor, bundan sonra da destek verilmesini ima ediyordu. Başbakan’ın elinden aldığı ödülün de verdiği moralle artık kendine güvenen, ileriye dönük düşünceleri de olan bir yönetici portresi gördüm.

Vekillik düşünüyor mu?

Yemekten sonra AK Partili bir Belediye Meclisi Üyesine sıcağı sıcağına:

- Ahmet Bey milletvekilliğine hazırlanıyor; şimdiden AK Partililere ‘Sizleri ben temsil ederim, sizlere hizmete devam etmek istiyorum’ demeye mi getiriyor, diye sordum.

- Hayır, bilmiyoruz. Henüz parti teşkilatına böyle bir işaret vermiyor, belki de erken diye düşünüyor, dedi.

Dört vekilden birisi olmak

Sayın Başkanın vekil olmaması için bir sebep yok. Zaten son seçimlerde üçüncü defa aday olmayacağını ifade etmişti. Genel merkezle de arası iyi. Başbakan’ın elinden ödül almak her Belediye Başkanına da nasip olmaz. O zaman geride ne kalıyor? Dört vekilden birisi olmak…

Bu vesileyle AK Parti Sorgun’dan vekil çıkaramamanın da ezikliğini 2011 seçimlerinde üzerinden atacaktır.

Bunlar benim yorumum.

Sorgun’dan bir AK Partili vekil olacaksa, bu neden Sayın Şimşek olmasın? AK Parti’nin kuruluşundan günümüze kadar partisine en çok onun emeği geçti.

Yazımı noktalarken, Belediye Başkanımız Sayın Şimşek’i ben de yeniden kutluyorum. Bu ödülün hem kendisine hem de Sorgun’a hayırlı olmasını diliyorum. Bir Sorgunlu olarak ilçemize yeni projeler kazandırmasını beklediğimizi ifade ediyorum.

Yozgat Muhabir.


Bu Haber Toplam 4473 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Yozgat Dondu
Yozgat Dondu

Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep
Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep

Yozgatta Jandarma Broşür ile..
Yozgatta Jandarma Broşür ile..

Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti
Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti

Yozgat Bozok Üniversitesinden....
Yozgat Bozok Üniversitesinden....

Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!
Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!

Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...
Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...

Esnaf Kredi Faizleri Arttı
Esnaf Kredi Faizleri Arttı

iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor
iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor

Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.
Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.

  Resim Galerisinden


Yozgat Resimleri


Resimlerle Akdağmadeni 
 Yazarlar
Ahmet Hakan ÇOŞKUN HÜRRİYET GAZETESİ
Öcü yazısı
Av.Ruhi BACANLI YOZGAT HABER GAZETESİ
DEMOKRASİ VE PARTİLER
Metin Özkan GÜNEŞ GAZETESİ
Şehitleri özümsemek!
MUSTAFA ERANIL
YUNUS PEHLİVAN’DAN ‘özel’ TEHDİT
Nesrin MASARİFOĞLU YOZGAT GAZETESİ
Türkiyede sadece iki örnek: biri Pamukkale, diğeri
Osman Hakan KİRACI YOZGAT GAZETESİ
YUSUF KENAN YILMAZ'I RAHMETLE ANIYORUZ...
Osman KARACA SÜRMELİ HABER GAZETESİ
YOZGAT’IN GELECEĞİ “SORGUN’A BAĞLI
Rıfat ÇAKIR İLERİ GAZETESİ
BİZİM KÖYDE KADIN HAKLARI
Salim TAŞÇI İLERİ GAZETESİ
DAİRE ALIRKEN YANMAYIN TAPUNUZU KAPTIRMAYIN
Sürur ÖZTÜRK YOZGAT MUHABİR GAZETESİ
Sadir Durmaz araştırma önergesi vermedi mi?
Taha AKYOL HÜRRİYET GAZETESİ
En kötüsü...
TARIK YILMAZ İLERİ GAZETESİ
Canın sağolsun
İnan SOYER YOZGAT YENİGÜN GAZETESİ
Yozgatlıyız, pek şanlıyız 8 isim geçti, 5’i toprak
İsmail KÜÇÜKKAYA AKŞAM GAZETESİ
Zekeriya Öz'den Hilmi Özkök yorumu: 'O demokrasi k
Şahin ÖZMEN İLERİ GAZETESİ
Yeni Sezona Doğru
   Tüm Yazarlar
 
Bilgi Bankası Kayıt Formu
Reklam verebilirsiniz.İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
İletişim: +90 212 562 66 66  |  Faks: +90 212 654 87 88  |  Destek: info@yozgat.org.tr
Sayfa Üretimi: 0.0882  | Teknik Destek: Cizginet
Haberler artık Outlook'ta

 

Kapat !