Arama :

 
Ziyaretçi Defteri Tavsiye Et Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

16 Ocak 2021 Cumartesi 08:14    

 Ziyaretçi Sayısı
Online :  6 kişi
Bugün :  93 kişi
Toplam :  968373 kişi
Online Üyeler
ve 6 ziyaretçi
Yozgatlılar Viyanada gece yaptı Viyana adeta Yozgatın ilçesi oldu
 Reklam
Yozgat'lılar her yerde Kültürünü yaşatıyor
16 Haziran 2010 Çarşamba 09:17
Yozgatlılar Viyanada gece yaptı Viyana adeta Yozgatın ilçesi oldu

Avusturya Yozgatlılar Federasyonunun (AYFED) ''Hemşehri Günü''ne katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Avusturya'daki Türk vatandaşlarına, ''Yaşadığınız ülkenin vatandaşı olmanızı önemsiyoruz. Aslınızı inkar etmeden, kültürünüzden kopmadan yaşadığınız ülkenin vatandaşı olmalısınız'' dedi.

Türk vatandaşlarına yaşadıkları ülkenin dilini öğrenmelerini tavsiye eden Çiçek, ''Hukuki bağlarının kurulabilmesi için vatandaş olmalarını'' istedi.

Avusturya'da yaşayan Türklerin iki ülke arasında bir köprü görevi gördüklerini ifade eden Çiçek, salondaki Avusturyalı politikacılara da, ''Gelin bu köprüyü birlikte inşa edelim ve birlikte geçelim'' diye seslendi.

Konuşmasını ''Özüne bak, sen bütün kainatın özüsün'' dizeleriyle sürdüren Çiçek, Yozgat'ın

da ''Türkiye'nin özü olduğunu'' söyledi. Çiçek, salonu dolduran binlerce Yozgatlı hemşehrisine, ''Ne mutlu ki siz böyle bir kentin insanlarısınız. Siz Yozgatlılar olarak başı dik, alnı açık insanlarsınız.' Bir olalım, iri olalım, diri olalım'' diye seslenerek birlik çağrısı yaptı.

Konuşmasında isim vermeden bazı AB ülkelerindeki 1915 olaylarına ilişkin tasarılara değinen Bakan Çiçek, ''Çok şükür büyük bir milletin mensupları ve büyük bir devletin de vatandaşlarıyız. 'Tarihimizde hatamız yok. İnsanlığa karşı işlenmiş bir günahımız yok'' diye konuştu.

''TÜRKİYE BÖLGESİNDE İSTİKRAR UNSURUDUR''

Türkiye'nin bölgesinde istikrar unsuru olduğunu belirten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Dostlarının Türkiye'yi iyi anlaması gerektiğini'' vurgulayarak, ''Türkiye'nin yaptığı şey barışın ve istikrarın yanında olmaktır. Türkiye'nin yaptığı hukuku egemen kılmak ve şahsiyetli duruş ortaya koymaktır''dedi.

Türkiye'nin Tanzimat'tan bu yana çağdaşlaşma projesi yürüttüğünü ''Türkiye'nin Cumhuriyet ile birlikte temel tercihini yaptığını, bölgesindeki  istikrar unsuru olduğunu belirten Çiçek, ''Türkiye'ye sormadan, danışmadan ne Kafkaslar'da, ne Balkanlar'da ne de Orta Doğu'da istikrar olur.' 'Sorumluluğunun gereğini yaparken hiç kimseden emir almak mecburiyetinde değiliz'' diye konuştu.

''TÜRKİYE'NİN EKSENİ YERİNDEDİR'' –

Bazı çevrelerin ''eksen kayması'' iddialarına da işaret eden bakan Çiçek, ''Türkiye'nin ekseni yerindedir'' diyerek, ''Bizim eksenimizin kaydığını ileri sürenler önce dönüp kendi eksenlerine baksınlar.''Bizim eksenimiz hukuktur, hukukun üstünlüğüdür'. 'Yıllarca bu diktatörlere bu silahları verenler şimdi dönüp yarattıkları Frankenştaynlara baksınlar'. 'Cumhuriyet'in 100. yılında Türkiye ekonomik olarak dünyadaki ilk on ülke arasında yer alacak, 21.yüzyılın, Türk milletinin yüzyılı olacağına Allah'a inandığı kadar inanıyorum''  dedi..

''BİZ BURAYA ZORLA GELMEDİK''-

Türk vatandaşlarının Avusturya'ya zorla gelmediklerini anlatan Çiçek, ''Bizi davet ettikleri için geldik. Şimdi (işimiz bitti artık gidin ) demek yok. Bize yakışan birlikte yaşamak, birlikte proje üretmektir'' dedi.

Uyum sağlamanın ''yozlaşmak olmadığını'' ifade eden Çiçek, şölendeki Yozgatlılara, kendi çocukluğundan örnek vererek, ''Babam beni okutmamış olsaydı ben bugün burada size seslenemezdim. Ne olur çocuklarınızı okutun, olabildiğince okutun. En az bir lisan öğrensinler'' çağrısında bulundu.

Çiçek, Yozgatlı hemşehrilerine, ''Türkiye'nin geleceği aydınlıktır. Sizin de geleceğiniz aydınlıktır. Buradaki Türk varlığı güçlü olmalı. Saflarınızı sıklaştırın, ticaret yapın. Birlik ve dayanışma içinde olun. Tarihin akışını hiç kimse değiştiremez'' diye seslendi.

''PKK UYUŞTURUCU TİCARETİYLE AVRUPA GENÇLİĞİNİ ZEHİRLİYOR'' –

Salondaki Avusturyalı politikacılara Türkiye'deki terörle mücadeleyi anlatan Bakan Çiçek, terör örgütü PKK'nın uyuşturucu ticareti yaptığını ve Avrupalı gençleri de zehirlediğini belirterek, ''(Bizi sokmayan yılan bin yaşasın) diyemezsiniz. Çünkü bu yılan çıngıraklı yılandır. Her gün sizi de sokuyor. Bu teröristleri ya yargılayın ya da iade edin'' diye konuştu.

''ENTEGRASYONA EVET, ASİMİLASYONA HAYIR''-

Viyana'daki Yozgatlılar Şenliği'ne Avusturya'daki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ), Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi temsilcileri de katıldı.

Viyana Eyalet Hükümeti Meclis Başkanı SPÖ'lü Godwig Schuster, Yozgatlılar Şenliği'ne koalisyon ortağı iki parti ile muhalefetteki Yeşiller Partisi'nin temsilci göndermiş olmasının, ülkedeki Türklere büyük değer verdiklerinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Ülkedeki göçmenlerle ön yargılardan uzak, karşılıklı saygıya dayalı birlikte bir yaşamdan yana olduklarını belirten Schuster, Sosyal Demokrat Parti olarak, ''Ülkedeki göçmenlerin entegrasyonu için çalıştıklarını ancak asimilasyona karşı olduklarını'' kaydetti.

Schuster, asimilasyonu onaylamadıklarına kanıt olarak, ''Doğum yerini, kökenini unutan insan günün birinde kimliğini de kaybeder. Bunun için bugünkü toplantınızı çok önemsiyorum'' dedi.

Schuster, ''Birlikte yaşamanın temel koşulunun ortak bir dil konuşmak olduğunu'' ifade ederek, ''Almanca öğrenmeniz çok önemlidir. Almanca çocuklarınızın eğitimi için de temel koşuldur. Eğitim olmazsa gelecek olmaz. Gelecek olmazsa sorunlar olur. Biz bu sorunları önceden önlemek istiyoruz'' diye konuştu.

Avusturya Yozgatlılar Federasyonunun(AYFED) ''Hemşehri Günü''ne katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e eşi Gülten Çiçek ile AK Parti Yozgat milletvekilleri Mehmet Çiçek, Abdülkadir Akgül ve Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer ile Saraykent Belediye Başkanı İdris Ögel eşleriyle birlikte  katıldı.

Yozgatlıların ‘Hemşehri Günü’ nde ayrıca Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan, Başkonsolos İbrahim Mete Yağlı ile eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, Sivas Valisi Ali Kolat, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli ile Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Boğazlıyan, Sarıkaya, Akdağmadeni ve Saraykent belediye başkanları da hazır bulundu.


Bu Haber Toplam 2481 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Yozgat Dondu
Yozgat Dondu

Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep
Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep

Yozgatta Jandarma Broşür ile..
Yozgatta Jandarma Broşür ile..

Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti
Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti

Yozgat Bozok Üniversitesinden....
Yozgat Bozok Üniversitesinden....

Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!
Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!

Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...
Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...

Esnaf Kredi Faizleri Arttı
Esnaf Kredi Faizleri Arttı

iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor
iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor

Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.
Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.

  Resim Galerisinden


Resimlerle Akdağmadeni


Yozgat Resimleri 
 Yazarlar
Ahmet Hakan ÇOŞKUN HÜRRİYET GAZETESİ
Öcü yazısı
Av.Ruhi BACANLI YOZGAT HABER GAZETESİ
DEMOKRASİ VE PARTİLER
Metin Özkan GÜNEŞ GAZETESİ
Şehitleri özümsemek!
MUSTAFA ERANIL
YUNUS PEHLİVAN’DAN ‘özel’ TEHDİT
Nesrin MASARİFOĞLU YOZGAT GAZETESİ
Türkiyede sadece iki örnek: biri Pamukkale, diğeri
Osman Hakan KİRACI YOZGAT GAZETESİ
YUSUF KENAN YILMAZ'I RAHMETLE ANIYORUZ...
Osman KARACA SÜRMELİ HABER GAZETESİ
YOZGAT’IN GELECEĞİ “SORGUN’A BAĞLI
Rıfat ÇAKIR İLERİ GAZETESİ
BİZİM KÖYDE KADIN HAKLARI
Salim TAŞÇI İLERİ GAZETESİ
DAİRE ALIRKEN YANMAYIN TAPUNUZU KAPTIRMAYIN
Sürur ÖZTÜRK YOZGAT MUHABİR GAZETESİ
Sadir Durmaz araştırma önergesi vermedi mi?
Taha AKYOL HÜRRİYET GAZETESİ
En kötüsü...
TARIK YILMAZ İLERİ GAZETESİ
Canın sağolsun
İnan SOYER YOZGAT YENİGÜN GAZETESİ
Yozgatlıyız, pek şanlıyız 8 isim geçti, 5’i toprak
İsmail KÜÇÜKKAYA AKŞAM GAZETESİ
Zekeriya Öz'den Hilmi Özkök yorumu: 'O demokrasi k
Şahin ÖZMEN İLERİ GAZETESİ
Yeni Sezona Doğru
   Tüm Yazarlar
 
Bilgi Bankası Kayıt Formu
Reklam verebilirsiniz.İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
İletişim: +90 212 562 66 66  |  Faks: +90 212 654 87 88  |  Destek: info@yozgat.org.tr
Sayfa Üretimi: 0.0375  | Teknik Destek: Cizginet
Haberler artık Outlook'ta

 

Kapat !