Arama :

 
Ziyaretçi Defteri Tavsiye Et Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

27 Ekim 2020 Salı 00:55    

 Ziyaretçi Sayısı
Online :  3 kişi
Bugün :  37 kişi
Toplam :  948421 kişi
Online Üyeler
ve 3 ziyaretçi
yo
Yatırım kuruluşlar, Süreyyabey barajından sonra Çekerek ırmağı üzerinde de yılda 50 milyon kw/saat elektrik enerjis
 Reklam
ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİ KURULUYOR
07 Ekim 2010 Perşembe 09:25
Yatırım kuruluşlar, Süreyyabey barajından sonra Çekerek ırmağı üzerinde de yılda 50 milyon kw/saat elektrik enerjisi üretim kapasiteli tesisler kurmak üzere harekete geçti.

Yozgat'ta Çekerek ırmağı üzerine kurulmaya çalışılan sulama ve elektrik enerjisi üretimine yönelik Süreyyabey Barajından sonra, aynı ırmak üzerine nehir tipi 3 ayrı HES'in kurulmasına yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Çekerek Irmağının Çekerek ilçesinden geçen bölümünde DSİ tarafından inşa edilmeye çalışılan Süreyyabey Barajından Yozgat, Amasya ve Tokat bölgesindeki tarım alanlarının sulaması planlanırken, yılda 50 milyon kw/saat elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirilecek.
Çekerek Irmağının geçtiği Aydıncık ilçesinin Kazankaya Beldesi'nde ise nehir tipi üç ayrı HES'in kurulmasına yönelik çalışma yapılıyor. Yozgat'ın Aydıncık ilçesi Kazankaya Beldesi ile Çorum İncesu arasında bulunan ve ortasından Çekerek Irmağının geçtiği Kanyonun girişinde 4 yıl önce yapımına başlanılan nehir tipi hidroelektrik santralinde sona gelinirken, aynı bölgede yeni bir nehir tipi HES'in yapım çalışmalarına başlanıldı. Kazankaya Beldesi Belediyesi ise aynı bölgede üçüncü bir nehir tipi santrali kurmaya yönelik proje çalışması başlattı.
Kazankaya Belediye Başkanı Celal Kılıç AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak başlatılan çalışmalar kapsamında yurdun değişik bölgelerindeki akarsular üzerine nehir tipi HES'lerin kurulmaya başlandığını, Kazankaya'da da ''Yap İşlet Devret'' modeliyle elektrik santrallerinin Çekerek ırmağı üzerinde kurulmak üzere inşaat çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Kazankaya kanyonu girişinde, Çekerek Irmağı üzerinde kurulmaya çalışılan ilk nehir tipi HES'in inşaatına 4 yıl önce başlandığını kaydeden Kılıç şöyle konuştu:
''Bu projesi 4 yıldır devam ediyor, yılda 15 Kw/saat elektrik enerjisi üretilecek ve ana şebekeye bağlanacak. Bu tesisin 1,5 kilometre yukarısına yeni bir HES inşaatı daha başladı. Bu santralde ise yılda 3 kw/saat elektrik enerjisi üretilip, o da ana şebekeye bağlanacak. Böylece Türkiye'nin önemli ölçüde elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak. 4 yıl önce inşaatına başlanılan HES'te sona gelindi. Diğerine ise yeni başlandı ve iki yıl içerisinde bitirilecek. Bizde belediye olarak bu yapılan projelerin 2 kilometre yukarısına böyle bir proje yapmayı planlıyoruz, onun çalışmaları içerisindeyiz, enerji piyasası ve DSİ ile görüşmelerimiz devam ediyor.''
    
     -''KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI''-
    
Kazankaya Belediye Başkanı Celal Kılıç, daha önceki kanunda belediyelerin sadece kendi ihtiyacı kadar elektrik enerjisi üretebilecek yatırım yapabildiğini, yeni düzenleme ile kendi ihtiyacı dışında yılda bir kw/saate kadar elektrik enerjisi üretebilme kolaylığının getirildiğini anlattı. Kanundan yararlanarak bir tesis kurup, belediyenin ihtiyacının karşılanıp, ihtiyaç fazlasını da satarak belediyeye gelir getirmeyi amaçladıklarının altını çizen Kılıç, şöyle dedi:
''Çekerek ırmağı beldemizin tam ortasından geçiyor. Irmak suyu zamanla taşıp, ekili alanlara ciddi zararlar veriyordu. Bugüne kadar hep belde halkı suyun zararlarını gördü, ırmaktan yeterince faydalanamıyordu. Ama dışarıdan büyük şirketler burada HES yapmak suretiyle hem ülke ekonomisine, hem de yöremize katkı sağlayacak. Yöre halkına yönelik bu faydayı daha da artırmak düşüncesiyle belediye olarak girişimde bulunduk. Akan suyun zararı varsa faydası da olsun diye düşünerek, hareket ediyoruz.''
    
     -''KANYONA ZARARI YOK''-
    
Belediye Başkanı Celal Kılıç, yapılmakta olan HES'lerin kanyonun doğal güzelliğine bir zararının bulunmadığı gibi, suyunun yaz kış hiç eksilmeden akmasına da katkıda bulunacağını altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı:
''Irmak üzerinde istenilirse 10 tane HES yapılabilir. HES'te bir su kaybı söz konusu değil. Bir HES'ten su çıkıyor, diğerine gidiyor hiçbir su kaybı olmadan. Çevreye zararı olmadan elektrik üretimi yapılıyor, bu dünyada da çok yaygın olan bir sistem ama biz Türkiye'de yeni başladık. Hükümetimizin son zamanlarda aldığı karar doğrultusunda Türkiye'de bu HES inşaatları hızlandı, onun için hiçbir zararı yok. Bilindiği gibi yazın suyun debisi düşüyor, bu düşük debiyle de elektrik üretmemiz fazla mümkün olmuyor. Çekerek'te yapılan Süreyyabey Barajı'nın devamı olan projeler bunlar. Yani Süreyyabey Barajı kışın yeteri kadar su depolayacak, yazın da suyun debisi düştüğü zaman barajdan yeterli debide su vererek bu HES'lerin 12 ay sürekli çalışmasını temin edecek. Çevre Bakanlığımızın yaptığı ÇED raporlarında da HES'in olması, doğal hayatın yaşamasına engel olmayacak.''

Bu Haber Toplam 4337 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Yozgat Dondu
Yozgat Dondu

Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep
Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep

Yozgatta Jandarma Broşür ile..
Yozgatta Jandarma Broşür ile..

Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti
Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti

Yozgat Bozok Üniversitesinden....
Yozgat Bozok Üniversitesinden....

Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!
Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!

Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...
Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...

Esnaf Kredi Faizleri Arttı
Esnaf Kredi Faizleri Arttı

iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor
iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor

Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.
Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.

  Resim Galerisinden
Resimlerle Akdağmadeni


Yozgat Resimleri

 
 Yazarlar
Ahmet Hakan ÇOŞKUN HÜRRİYET GAZETESİ
Öcü yazısı
Av.Ruhi BACANLI YOZGAT HABER GAZETESİ
DEMOKRASİ VE PARTİLER
Metin Özkan GÜNEŞ GAZETESİ
Şehitleri özümsemek!
MUSTAFA ERANIL
YUNUS PEHLİVAN’DAN ‘özel’ TEHDİT
Nesrin MASARİFOĞLU YOZGAT GAZETESİ
Türkiyede sadece iki örnek: biri Pamukkale, diğeri
Osman Hakan KİRACI YOZGAT GAZETESİ
YUSUF KENAN YILMAZ'I RAHMETLE ANIYORUZ...
Osman KARACA SÜRMELİ HABER GAZETESİ
YOZGAT’IN GELECEĞİ “SORGUN’A BAĞLI
Rıfat ÇAKIR İLERİ GAZETESİ
BİZİM KÖYDE KADIN HAKLARI
Salim TAŞÇI İLERİ GAZETESİ
DAİRE ALIRKEN YANMAYIN TAPUNUZU KAPTIRMAYIN
Sürur ÖZTÜRK YOZGAT MUHABİR GAZETESİ
Sadir Durmaz araştırma önergesi vermedi mi?
Taha AKYOL HÜRRİYET GAZETESİ
En kötüsü...
TARIK YILMAZ İLERİ GAZETESİ
Canın sağolsun
İnan SOYER YOZGAT YENİGÜN GAZETESİ
Yozgatlıyız, pek şanlıyız 8 isim geçti, 5’i toprak
İsmail KÜÇÜKKAYA AKŞAM GAZETESİ
Zekeriya Öz'den Hilmi Özkök yorumu: 'O demokrasi k
Şahin ÖZMEN İLERİ GAZETESİ
Yeni Sezona Doğru
   Tüm Yazarlar
 
Bilgi Bankası Kayıt Formu
Reklam verebilirsiniz.İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
İletişim: +90 212 562 66 66  |  Faks: +90 212 654 87 88  |  Destek: info@yozgat.org.tr
Sayfa Üretimi: 0.0866  | Teknik Destek: Cizginet
Haberler artık Outlook'ta

 

Kapat !