EKİLİ ALANLARA DOLU ZARAR VERDİ

Kadışehri ilçesine bağlı 11 köyde önceki gün akşam saatlerinde yağmur ile karışık yağan dolu 37 bin dönüm ekili tarım alanına zarar verdi. Zarar gören tarım alanlarının sigortasız olduğu öğrenildi.
Kadışehri ilçesine bağlı Örencik, Kıyılı, Üçağaç, Kemallı, Kabalı, Gümüşdiğin, Vasfıbey, Halıköy, Yoncalık, Yangı köyleri ve Saraykent ilçesine bağlı İzibüyük ve Kesikköprü köylerinde toplam 37 bin dönüm ekili zarar gören tarım alanlarında gerekli olan zarar tespit çalışması başlatıldı. Zarar tespit çalışmaları ile ilgili ilk incelemelere Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Ertuğrul Soysal ve Yusuf Başer, il bürokratları ile birlikte katılarak, doludan zarar gören ekili alan sahibi çiftçilerle bir süre görüştü. Ak Parti Yozgat Milletvekili Bozdağ incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, dolu nedeniyle 11 köydeki toplam 37 bin dönüm ekili alanın zarar gördüğünü, bu alanlarda hasar tespit çalışmasının başlatıldığını dile getirerek, "Yağış sonrasında başlatılan tespit çalışmaları devam etmektedir. Hasar tespit komisyonlarının hazırlayacağı raporlar daha sonra ilgili makamlara intikal ettirilecektir" dedi. Başbakanlık ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığından gelecek yardımlarla, zarara uğrayan çiftçilerin yaralarının sarılmaya çalışılacağını anlatan Bozdağ, "Artık bu konuda devlet şunu istiyor; ekili arazilerinizin sigortasını yaptırın, masrafların büyük çoğunluğu yine devlet tarafından karşılanmaktadır" diye konuştu.
Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi Internet sitesi İstanbul yozgat,yozgatlilar,bozok,yozgatplatformu,yozgatspor,yozgathaber,yozgatınsesi,çamlık,sürmeli,www.yozgat.org.tr,www.yozgatlilar.org sitesinden 20.01.2020 tarihinde yazdırılmıştır.