OSGEB Yozgata kredi vermiyor

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TSO) Metin Özışık, KOSGEBin küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla kredi verdiği yönündeki haberlerin Yozgatı ilgilendirmediğini söyledi. Özışık; Kredi
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından aralarında Yozgat\'ın da bulunduğu illerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen kredinin aslında banka tarafından verilen krediler olduğunu belirten TSO Başkanı Metin Özışık, zor durumda olan, bankanın kara listesindeki esnafın bu kredilerden yararlanamayacağını söyledi.
“KOSGEB bu güne kadar hiçbir KOBİ\'ye kredi vermedi aslında” diye başlayan açıklamasında Özışık; “KOSGEB\'in verdiği krediyi aslında banka veriyor. Kredinin başlığı KOSGEB\'den KOBİ\'lere can suyu diye çıktığı için öyle zannediyoruz. İnsanlar bankaya gidiyor bankada kredi libitesi varsa KOSGEB\'in kredisinden faydalanabiliyor” dedi.
Kredilibitesi olmayan işletmelerin krediden faydalanamayacağını belirten Özışık, KOSGEB\'in kredi uygulamasındaki gerçekleri şu şekilde açıkladı: “KOSGEB geçen sefer ne yaptı, yüzde 70\'ini kendisi ödedi yüzde 30\'unu KOBİ ödedi. Kredi limiten vardı aldın, SGK\'ya, Maliye\'ye borcu olan zaten kredi alamıyor.
Bu iş bankanın elinde. Bu güne kadar KOSGEB\'in verdiği kredilerden gerçekten can suyuna ihtiyacı olan hiçbir KOBİ faydalanamadı.
KOSGEB Cansuyunu açar açmaz banka müdürü bakıyor kredi limiti yüksek olan işletmelere gidiyor. Gerçekten ihtiyacı olan kim varsa yalvarıyor ama alma şansı yok.
Onun için KOSGEB\'in yeni krediyi verirken aynı yöntemi izleyecektir, bunun için gerçekten ihtiyacı olanların alma şansı yok.” 
Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi Internet sitesi İstanbul yozgat,yozgatlilar,bozok,yozgatplatformu,yozgatspor,yozgathaber,yozgatınsesi,çamlık,sürmeli,www.yozgat.org.tr,www.yozgatlilar.org sitesinden 22.07.2019 tarihinde yazdırılmıştır.