Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat il Koordinatörü Veli Büke, Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin katılım öncesi mali yardım aracı olan IPA'nın Kırsal Kalkınma Bileşen
TKDK Yozgat il Koordinatörü Veli Büke, tarım sektörünün gelişmişlik düzeyinin ve tarımsal nüfusumuzun refah seviyesinin yükseltilmesi ve Türkiye'nin Avrupa Birliğine uyumunun sağlanması amacıyla kurulan TKDK'nin beşinci proje çağrısına çıktığını belirterek, hazırlanan projelerin 15 Mart -13 Nisan 2012 tarihleri arasında kuruma sunulması gerektiğini kaydetti. Tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarının ulaştırılmasına yönelik yatırımlara yüzde 50 ile 65, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlara ise yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacağını ifade eden Büke, " Daha önce yapılan birinci çağrıda ilimizden 2 proje sunuldu. İkinci çağrıda ise 16 proje sunuldu bunların 8'i geri çekilirken, 2 si reddedildi 6'sı ise incelenip Ankara'ya gönderildi ve kabul gördü. Bu proje sahipleriyle sözleşme imzalama aşamasına geldik. 6,5 Milyon lira değerindeki 6 projeye yaklaşık 4 milyon lira hibe desteği sağlanacak." dedi.

TKDK tarafından yapılan 3'üncü proje çağrısına 9 proje sunulduğunu ve birinin geri çekildiğini 8'inin ise incelendiğini ifade eden Büke, "Bu projelerin incelemeleri tamamlandıktan sonra Ankara'ya gönderilecek. 15 Milyon değerindeki bu projelere yaklaşık 10 milyon lira hibe desteği çıkacağını bekliyoruz. 4'üncü çağrıda ise 7 proje sunuldu." dedi.

Tarım proje yapmaya davet eden TKDK Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, AB'nin sağladığı bu kaynakların Türk halkı tarafından en iyi şekilde kullanılması gerektiğini belirterek, "Burada şahıslara iş düştüğü gibi özellikle ziraat odaları, süt birlikleri, sığır yetiştiriciler birliği gibi birliklere de büyük görevler düşüyor. Bu birliklerimiz proje hazırlayarak diğer vatandaşlarımıza örnek olabilirler. Yozgat il genelinden proje hazırlamak isteyen vatandaşlarımız, 4448535 numaralı telefonu arayarak 66'yı tuşlayıp iletişim uzmanı ile görüşebilirler. İletişim uzmanımız arayan şahsa gerekli bilgiyi vererek gerekli yerlere yönlendirmektedirler. Yine proje hazırlamak isteyen vatandaşlar, bir proje merkezi ile görüşerek proje hazırlayabilir veya daha önce hazırlanan proje sahipleriyle görüşerek neler yapması gerektiğini onlardan öğrenebilir. TKDK olarak bize müracaat eden tüm vatandaşlarımıza elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Proje hazırlamak isteyenler bizzat gelerek kurumumuzdan da bilgi alabilirler. 5'inci çağrıda 91 Milyon Euro destek sağlanacaktır. Bu desteklerden üreticilerimiz ve çiftçilerimiz en iyi şekilde yararlanmasını istiyoruz." şeklinde konuştu. YOZGATIN SESi
Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi Internet sitesi İstanbul yozgat,yozgatlilar,bozok,yozgatplatformu,yozgatspor,yozgathaber,yozgatınsesi,çamlık,sürmeli,www.yozgat.org.tr,www.yozgatlilar.org sitesinden 22.05.2019 tarihinde yazdırılmıştır.