Yozgatta Jandarma Broşür ile..

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, anız yangınlarının zararları ve anız yangınlarında verilen cezalarla ilgili köylerde uyarıcı broşür dağıtıp vatandaşları bilgilendirdi.
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, anız yangınlarının zararları ve anız yangınlarında verilen cezalarla ilgili köylerde uyarıcı broşür dağıtıp vatandaşları bilgilendirdi. Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, hasat sonrası çıkan anız yangınlarının toprağa ve zaman zaman ormanlık alanlara, bağ ve bahçelere sıçrayarak verdiği zararların önüne geçmek amacıyla Divanlı köyünde vatandaşları bilgilendirip broşür dağıttı. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından hazırlatılan broşürlerde ‘Anız yangınlarına dur diyelim’, 'Anızla beraber geleceğimiz de yanar’ sloganları yer alırken, ayrıca anız yangınlarının toprağa verdiği zararlar, anız yangınları ile mücadele, anız yangınlarının kime ve nereye ihbar edileceği gibi konularla ilgili bilgiler yer alıyor. Jandarma ekipleri, vatandaşlara anız yangınlarının zararları konusunda bilgi verirken anız yangınlarını gördüklerinde 156 Jandarma İmdat telefonuna ve 110 İtfaiyeye bildirmelerini istedi. Jandarmanın verdiği bilgilerden memnun kalan köylülerden Mahmut Ayar, Jandarma ekiplerinin köylerine gelerek kendilerini bilgilendirdiğini belirterek, "Verilen bilgiler bizim için çok yararlı oldu. Anız yangınlarında, yanmadık ne böcek kalıyor ne de ağaç, hepsi kül oluyor. Ayrıca toprağa zarar veriyor, verimi düşük alıyoruz. Geçen yıl köylüler saman bulamadı. Bu sebeple anız yangınları büyük ekonomik kayıplara sebep oluyor. Jandarma ekiplerine verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi. Jandarma daha sonra yaptıkları uygulamada yaşanabilecek kazaların önüne geçmek amacıyla traktör sürücülerine üçgen reflektör verdi.
Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi Internet sitesi İstanbul yozgat,yozgatlilar,bozok,yozgatplatformu,yozgatspor,yozgathaber,yozgatınsesi,çamlık,sürmeli,www.yozgat.org.tr,www.yozgatlilar.org sitesinden 26.01.2021 tarihinde yazdırılmıştır.