Süreyyabey gün sayıyor

Çekerek ilçesinde Çekerek Irmağı üzerinde inşa edilmeye çalışılan ve tamamlandığında Yozgat ile birlikte
Devlet Su İşleri (DSİ) Samsun Bölge Müdürlüğünün, Çekerek ilçesindeki duyurusunda, Kahyalı, Sarıkaya, Kurdağılı, Çakır, İshaklı, Ekizce, Cemaloğlu köyleri yerleşim yerlerinin tamamı ile arazilerinin büyük bölümü, Koyunculu, Hamzalı, Arpaç, Karahacılı, Çeltek, Kalederesi, Kesik köprü, Örencik köyleri arazilerinin bir bölümünün baraj göl alanı içerisinde bulunduğu hatırlatıldı.
     Duyuruda, ''Baraj göl alanında kalan ve kamulaştırma işlemi tamamlanmış taşınmazlar üzerindeki mütemmim Cüz'lerin enkazları mülk sahiplerinde kalmak üzere kamulaştırılarak bedelleri hak sahiplerine ödenmiştir. Süreyyabey Barajında 10 Ekim 2010 tarihinde su tutulacaktır. Bu nedenle belirtilen köylerde taşınmazları kamulaştırmaya tabi tutulan hak sahiplerinin taşmazlarını belirtilen tarihe kadar tahliye ederek, enkazlarını almaları gerekmektedir'' denildi.
     Köy muhtarlarının ilgilileri uyarıp, can ve mal kaybının yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması vurgulandı.
SÜREYYABEY BARAJI
    Yozgat Çekerek ilçesi Çekerek Irmağı üzerinde yapımı planlanan ve 1988 yılında temeli atılan, ekim ayından itibaren de su tutulmaya başlanılacak olan Süreyya Bey Barajının tarım sulama, enerji üretim ve taşkın koruma amacıyla inşa edildiği belirtildi. Toplam proje tutarı 334 milyon lira olan baraj için bugüne kadar 175 milyon lira harcandı.
     Baraj tamamlandığında, Yozgat'ta 6 bin 576 hektar, Amasya'da 42 bin 210 hektar, Tokat'ta 15 bin 337 hektar, Çorum'da bin 200 hektar olmak üzere toplam 65 bin 323 hektar tarım alanı sulanacak. Ayrıca barajdan yılda 50 milyon kw saat elektrik enerjisi üretilecek.
Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi Internet sitesi İstanbul yozgat,yozgatlilar,bozok,yozgatplatformu,yozgatspor,yozgathaber,yozgatınsesi,çamlık,sürmeli,www.yozgat.org.tr,www.yozgatlilar.org sitesinden 26.11.2020 tarihinde yazdırılmıştır.