Yozgatlının yapamayacağı iş yoktur.

YOZGAT'TA ARICILIK YAYGINLAŞIYOR... KOVAN SAYISI VE BAL ÜRETİMİ GİDEREK ARTIYOR
Ekonomik yapısı tarıma dayalı olan Yozgat'ta çiftçinin gelirini artırmaya yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında arıcılık yapanların sayısına paralel olarak kovan sayısı ve bal üretimi de artmaya devam ediyor.
Yozgat İl Tarım Müdürü Ünal Koçak sorularına yazılı olarak verdiği yanıtta, 2005 yılında 260 çiftçinin 18 bin 222 kovanla arıcılık yaptığını belirterek, 2009 yılı itibariyle 300 kişinin arıcılık ile geçindiğini, bu çiftçilerin 23 bin 63 arı kovanına sahip olduklarını bildirdi.
Bal üretiminin 2005 yılında 310 bin ton iken 2009 yılı sonu itibariyle bu miktarın 392 bin tona ulaştığının altını çizen Koçak, il genelinde bal üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. Ünal Koçak, ''Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikte arıcılık kursları düzenlenmektedir. Bu yıl içerisinde il merkezinde 3 adet kurs açılmıştır. Arıcılığı teşvik amacıyla Arıcılar Birliğine kayıtlı üreticilerimize kovan başına 6 lira destek ödemesi yapılmaktadır'' dedi.
Ünal, Yozgat'ta balın pazar sorununun kısmen bulunduğunu, pazar ve diğer üretici sorunlarının çözümlenmesi için çiftçilerin üretici örgütlerine kayıt yaptırıp, Türk Gıda Kodeksine uygun üretim yaparak, markalaşmaya yönelik çalışmaları hayata geçirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi Internet sitesi İstanbul yozgat,yozgatlilar,bozok,yozgatplatformu,yozgatspor,yozgathaber,yozgatınsesi,çamlık,sürmeli,www.yozgat.org.tr,www.yozgatlilar.org sitesinden 23.01.2021 tarihinde yazdırılmıştır.