Arama :

 
Ziyaretçi Defteri Tavsiye Et Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

18 Ocak 2020 Cumartesi 00:57    

 Ziyaretçi Sayısı
Online :  2 kişi
Bugün :  65 kişi
Toplam :  873277 kişi
Online Üyeler
ve 2 ziyaretçi
BASINDA DERNEĞİMİZ
Tarih: 29/06/2010


İstanbul'da düzenlenen Yozgatlılar Günü, artıları ve eksileri ile Yozgatlıları bir arayan getiren ilk geniş çaplı organizasyon oldu. Geniş katılımın olduğu gecede Yozgatlılar birlik ve beraberliklerini tazelediler.
    23 Haziran Dünya Yozgatlılar Günü İstanbul WOW Otel'de düzenlenen bir geceyle kutlandı. Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği ve bu yıl ilki yapılan geceye katılım oldukça yoğun oldu.
    AK Parti Yozgat milletvekili Osman Coşkun, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, Yozgat Valisi Necati Şentürk, Iğdır Valisi Amir Çiçek, Yozgat Belediye Başkanı  Yusuf Başer,  Bozok Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İnci Varinli, eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, Dr. Ali Şakir Ergin, YÖK Eğitim komisyonu Başkanı Prof.Dr. Halis Ayhan, gazeteci- yazar Taha Akyol, Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, Kale Grubu Kurucusu İbrahim Bodur, TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Yozgat Ticaret Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık ve yönetim kurulu üyeleri, Hollanda Yozgatlılar Federasyonu, Avusturya Yozgatlılar Federasyonu, İstanbul Yozgatlılar Federasyon Başkanı Mehmet Deniz, Viyana İşadamları Derneği, Kayseri Baro Başkanı, Yozgat Baro Başkanı Avukat Yusuf Başer, Yozgat ilçe ve belediye başkanları, Ankara Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Ahmet Koç, Ankara'da bulunan Yozgat Derneklerinin Başkanları, Kocaeli Yozgatlılar Derneği, Bursa Yozgatlılar Derneği Başkanı, İstanbul İlçe Kaymakamları ve İstanbul İlçe Belediye Başkanları, Sorgun Sanayi odası Meclis Başkanı Nihat alan ve çok sayıda davetli katıldı.
    Murat Yeni'nin sunduğu gecede bir konuşma yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, ülke gündemine ve Yozgatlılık kavramlarına değindi.
    Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirten Ekici, Yozgat'ın da ağıtlar yakarak değil proje üreterek kalkınacağını ifade etti.
    Ekici; “Göç veren bir ildir. Büyük illerin gölgesi altında, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik gelişmesini tamamlayamamış bir ildir. Bu il için iyi niyet ve temennilerin ötesinde, ayakları yere basan, yapılabilirlik oranı yüksek olan ve şehirde ve vilayette meydana gelen göçü tersine çevirebilecek yeni bir gerçekçi bir kalkınma modeline ihtiyacımız vardır. Bunu şunun için ısrarla söylüyorum: Bir grup hemşehrimiz maalesef Yozgatlılığı, Yozgat'a çok ağıt yakmakta buluyor maalesef; ama bu ağıtlar hiç lafın ötesine geçmiyor” dedi.
    Ak Parti Yozgat Milletvekili Osman Coşkun da konuşmasında Yozgat ve Sorgun'un birleşme hayalinden bahsetti.
    Yozgat Merkez İlçe ile Sorgun ilçesi'nin birleşmesi gerektiğini söyledi. Bu birleşmeden sonra Merkez İlçe'nin adının Yozgat olarak kalıp, genel isminin Bozok olarak değiştirilebileceğini belirten Coşkun, bundan sonra yapılacak yatırımların, bu birleşmeye uygun bir şekilde yapılmasını istedi.
    Belediye Başkanı Yusuf Başer de günün anlam ve önemini belirtir anlamlı bir konuşma yaptı.
    Başer; “Saygıdeğer Hemşehrilerim, sözlerime son verirken, hepinizin Dünya Yozgatlılar Günü'nü kutluyorum. Hepimizin ideali olan böyle bir projeyi hayata geçirdikleri için Mehmet Deniz Beye ve Yozgatlı Dernekler Federasyonu'na, ayrıca Yozgatlıların bu güzel organizasyonunda görev almış tüm dernek mensuplarına Mümin Beye, Kâzım Beye ayrıca teşekkür ediyorum. Bu anlamlı birlikteliğin Yozgatlı hemşehrilerimize, Yozgatımıza ve tüm memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık ise konuşmasında şehrin ekonomik geleceğine dair açıklamalarda bulundu.
    Yozgat'ın ekonomisinin daha çok tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu belirten Özışık, halkın yüzde 77'sinin tarım, yüzde 18'inin ticaret ve hizmet, yüzde 5'inin ise imalat sektöründe çalıştığını kaydetti.
    Özışık, Yozgat'ta özellikle mera ve otlak alanlarının çok geniş olması ve bu alanların ortalama rakımlarının hayvancılık için çok cazip imkânlar sağlaması sebebiyle Yozgat'ta hayvancılığın cazip bir yatırım alanı olduğunu söyledi.
    Özışık, “25 bin kapasiteye ulaşabilirsek, 25 bin kapasiteli bir Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde 80 bin nüfuslu bir şehrin konut elektriğinin tamamını karşılayacak bio-gaz tesisi kurulabilir. Et ve süt maliyetleri, bir arada olmanın gücüyle çok düşeceğinden, ulusal hatta uluslar arası bir marka yaratma şansımız olabilir. Bu bölgede direkt bin, endirekt olarak da - yem bitkilerini sağlamayı kast ediyorum - 10 bin kişiye istihdam sağlama imkânımız olabilir” diye konuştu.
    Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Kazım Ekinci de Yozgat'ın makus talihini kabul etmediklerini, sosyal ve ekonomik alanda hak ettiği yere ulaşması için siyasetçisi, akademisyeni ve bürokratı ve dünya genelindeki tüm Yozgat halkıyla hep birlikte el ele verip, Yozgat'ı adından söz ettiren dinamik bir şehir haline getirmek için çalışacaklarını kaydetti.
    Ekinci, dünya üzerinde bulunan yaklaşık 2.5 milyon Yozgatlının kendi ili için mutlaka yapacağı bir şeyler olduğunu belirterek, bir olacağız, iri olacağız ve diri olacağız diye konuştu.
    Konuşmaların ardından gösterilen Yozgat'ın sosyo-ekonomik ve tarihi dokusunu anlatan belgesel film salondan büyük alkış aldı. Konuşmaların ardından, Amerika, İngiltere ve İtalya'da yaşayan Yozgatlı hemşerilerle sürpriz telefon bağlantıları yapıldı. 
    Kale Gurubu Kurucusu olan İbrahim Bodur ise Yozgatlı olmamasına rağmen Yozgat'a yaptığı büyük yatırımlardan dolayı onur ödülüne layık görüldü.
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Yozgat Dondu
Yozgat Dondu

Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep
Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında Hemşehrimiz Zeynep

Yozgatta Jandarma Broşür ile..
Yozgatta Jandarma Broşür ile..

Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti
Bozok Üniversitesini 3057 Kişi Tercih Etti

Yozgat Bozok Üniversitesinden....
Yozgat Bozok Üniversitesinden....

Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!
Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek!

Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...
Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde...

Esnaf Kredi Faizleri Arttı
Esnaf Kredi Faizleri Arttı

iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor
iletişimde Vergiler Tek Kaleme Düşürülüyor

Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.
Yozgat Tkdk Beşinci Proje Çağrısına Çıktı.

  Resim Galerisinden


Yozgat Resimleri
Resimlerle Akdağmadeni

 
 Yazarlar
Ahmet Hakan ÇOŞKUN HÜRRİYET GAZETESİ
Öcü yazısı
Av.Ruhi BACANLI YOZGAT HABER GAZETESİ
DEMOKRASİ VE PARTİLER
Metin Özkan GÜNEŞ GAZETESİ
Şehitleri özümsemek!
MUSTAFA ERANIL
YUNUS PEHLİVAN’DAN ‘özel’ TEHDİT
Nesrin MASARİFOĞLU YOZGAT GAZETESİ
Türkiyede sadece iki örnek: biri Pamukkale, diğeri
Osman Hakan KİRACI YOZGAT GAZETESİ
YUSUF KENAN YILMAZ'I RAHMETLE ANIYORUZ...
Osman KARACA SÜRMELİ HABER GAZETESİ
YOZGAT’IN GELECEĞİ “SORGUN’A BAĞLI
Rıfat ÇAKIR İLERİ GAZETESİ
BİZİM KÖYDE KADIN HAKLARI
Salim TAŞÇI İLERİ GAZETESİ
DAİRE ALIRKEN YANMAYIN TAPUNUZU KAPTIRMAYIN
Sürur ÖZTÜRK YOZGAT MUHABİR GAZETESİ
Sadir Durmaz araştırma önergesi vermedi mi?
Taha AKYOL HÜRRİYET GAZETESİ
En kötüsü...
TARIK YILMAZ İLERİ GAZETESİ
Canın sağolsun
İnan SOYER YOZGAT YENİGÜN GAZETESİ
Yozgatlıyız, pek şanlıyız 8 isim geçti, 5’i toprak
İsmail KÜÇÜKKAYA AKŞAM GAZETESİ
Zekeriya Öz'den Hilmi Özkök yorumu: 'O demokrasi k
Şahin ÖZMEN İLERİ GAZETESİ
Yeni Sezona Doğru
   Tüm Yazarlar
 
Bilgi Bankası Kayıt Formu
Reklam verebilirsiniz.İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
İletişim: +90 212 562 66 66  |  Faks: +90 212 654 87 88  |  Destek: info@yozgat.org.tr
Sayfa Üretimi: 0.0738  | Teknik Destek: Cizginet
Haberler artık Outlook'ta

 

Kapat !